Dexko Global
Hub-Drum Kit, 6 on 5.5", 1/2" Stud, 6,000 lb, Pregreased
SKU: K08-201-2G
|
Reference Number: 106249
Brand: Dexter
- Inner Bearing 031-030-02 (25580), Outer Bearing 031-029-02 (15123)
- Includes Grease Seal, EZ-Lube and Standard Grease Cap, EZ-Lube Plug, Spindle Nut and Washer, Cotter Pin, Coned Wheel Nuts
- Fits Brake Size 12" x 2"
- Compatible with many brands of 6,000 lb Axles
- Genuine Dexter Replacement Product
- 85.75mm x 57.15mm (3.376"x2.25") Seal
CA$ 183.43
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
7650041-03B, B78-K08-201-2G
Details
| Bolt Pattern | 6 on 5.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 6K |
| Fits Spindle | #42 |
| Stud Size | 1/2" |
| Included with this item | Hub, Bearings, Seal, Grease Cap, Lug Nuts |
| Finish | Painted |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | 15123 |
| Seal Inner Diameter | 2.250" |
| Thread Count | 20 |
| Package Type | Retail Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 36 Lbs |
|---|