Dexko Global
Idler Hub Kit, 5 on 4.5", 1/2" Stud, 3,500 Lbs, Pre-Greased
SKU: K08-248-1G
|
Reference Number: 106258
Brand: Dexter
- Inner Cone 031-033-02 (L68149), Outer Cone 031-031-02 (L44649)
- Includes Grease Seal, EZ-Lube and Standard Grease Cap, EZ-Lube Plug, Spindle Nut and Washer, Cotter Pin, Coned Wheel Nuts
- Genuine Dexter Replacement Product
- EZ-Lube or Grease
CA$ 86.97
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
7650073-03B
Details
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 3.5K |
| Fits Spindle | #84 |
| Stud Size | 1/2" |
| Included with this item | Hub, Bearings, Seal, Grease Cap, Lug Nuts |
| Finish | Painted |
| Inner Bearing Part Number | L68149 |
| Lubrication | E-Z Lube® or Grease Lube |
| Outer Bearing Part Number | L44649 |
| Seal Inner Diameter | 1.719" |
| Thread Count | 20 |
| Package Type | Retail Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 9 Lbs |
|---|