Dexko Global
Hub-Drum Kit, 5 on 5", 1/2" Stud, 3,500 lb, EZ-Lube or Grease
SKU: TPP-765-3034
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Bearing 031-033-02 (L68149), Outer Bearing 031-031-02 (L44649)
- Includes Grease Seal, EZ-Lube and Standard Grease Cap, EZ-Lube Plug, Spindle Nut and Washer, Cotter Pin, Coned Wheel Nuts
- Fits Brake Size 10" x 2-1/4"
- Compatible with many brands of 3,500 lb Axles
- Bi-Lingual French/English Retail Packaged
CA$ 51.61
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B17-TPP-765-3034
Details
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
|---|---|
| Brake Size | 10" x 2-1/4" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 3.5K |
| Stud Size | 1/2" |
| Included with this item | Bearings, Grease Seal, Grease Caps and Plug, Wheel Nuts, Spindle Washer and Cotter Pin |
| Lubrication | Grease |
| Package Type | Retail Packaged |
Shipping Info
| Package Height | 5.51 inches |
|---|---|
| Package Width | 11.89 inches |
| Package Length | 11.89 inches |
| Package Weight | 20.99 Lbs |
| Part # | Product Name | Quantity |
| TPP-765-0034 | Hub-Drum, 5 on 5", 1/2" Stud, 3,500 lb | 1 |
| 019-002-00 | Dexter® Spindle Cotter Pin 1/8" X 1-3/4", Overall Length 2-1/4" | 1 |
| 031-033-02 | L68149 Single Cone Tapered Roller Bearing, 1.378" ID | 1 |
| 031-031-02 | L44649 Single Cone Tapered Roller Bearing, 1.063" ID | 1 |
| 010-019-00 | Grease Seal, 1.719" ID x 2.565" OD Double Lip | 1 |
| 021-003-00 | Drive-In Grease Cap, 50.2mm (1.98") | 1 |
| 021-041-01 | Drive-In EZ-Lube Grease Cap, 50.2mm (1.98") | 1 |
| 085-001-00 | Dexter® Dust Grease Cap Plug, For All E-Z Lube® Caps, Rubber | 1 |
| 006-080-00 | Hex Wheel Nut, 60° Cone, 1/2"-20 ID, 13/16" OD, Right Hand Thread | 5 |
| 165686 | Spindle Castle Hex Nut 1"-14 - 6-Castellations - BTR - #42 Spindle, For 600 Lbs - 8,000 Lbs Capacity | 1 |
| SW1000 | Spindle Washer, Plain Flat, 1" | 1 |