Dexko Global
Hub-Drum Kit, 6 on 5.5", 1/2" Stud, 6,000 lb, EZ-Lube or Grease
SKU: TPP-765-3133
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Bearing 031-030-02 (25580), Outer Bearing 031-029-02 (15123)
- Includes Grease Seal, EZ-Lube and Standard Grease Cap, EZ-Lube Plug, Spindle Nut and Washer, Cotter Pin, Coned Wheel Nuts
- Fits Brake Size 12" x 2"
- Compatible with many brands of 6,000 lb Axles
- Bi-Lingual French/English Retail Packaged
- 85.75mm x 57.15mm (3.376"x2.25") Seal
CA$ 70.45
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B17-TPP-765-3133, 54-TPP-765-3133, 54-C-201C
Details
| Bolt Pattern | 6 on 5.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12" x 2" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 6K |
| Stud Size | 1/2" |
| Included with this item | Bearings, Grease Seal, Grease Caps and Plug, Wheel Nuts, Spindle Washer and Cotter Pin |
| Lubrication | Grease |
| Package Type | Retail Packaged |
Shipping Info
| Package Height | 7.28 inches |
|---|---|
| Package Width | 13.19 inches |
| Package Length | 13.19 inches |
| Package Weight | 31.53 Lbs |
| Part # | Product Name | Quantity |
| TPP-765-0133 | Hub-Drum, 6 on 5.5", 1/2" Stud, 6,000 lb | 1 |
| 019-002-00 | Dexter® Spindle Cotter Pin 1/8" X 1-3/4", Overall Length 2-1/4" | 1 |
| 031-030-02 | 25580 Single Cone Tapered Roller Bearing, 1.750" ID | 1 |
| 031-029-02 | 15123 Single Cone Tapered Roller Bearing, 1.250" ID | 1 |
| 010-036-00 | Grease Seal, 2.250" ID x 3.376" OD Double Lip | 1 |
| 021-001-00 | Drive-In Grease Cap, 61.9mm (2.44") | 1 |
| 021-042-01 | Drive-In EZ-Lube Grease Cap, 61.9mm (2.44") | 1 |
| 085-001-00 | Dexter® Dust Grease Cap Plug, For All E-Z Lube® Caps, Rubber | 1 |
| 006-080-00 | Hex Wheel Nut, 60° Cone, 1/2"-20 ID, 13/16" OD, Right Hand Thread | 6 |
| 165686 | Spindle Castle Hex Nut 1"-14 - 6-Castellations - BTR - #42 Spindle, For 600 Lbs - 8,000 Lbs Capacity | 1 |
| SW1000 | Spindle Washer, Plain Flat, 1" | 1 |