Dexko Global
Hub-Drum, 5 on 4.5", 1/2" Stud, 3,000 lb
SKU: 008-418-02
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-032-01 (LM67010), Outer Cup 031-031-01 (L44610)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with Dexter Model D30 or #10L Axles
- Fits Brake Size 10" x 1-1/2"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 221.65
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-296-B, 54-008-418-02, B05-008-418-02
Details
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
|---|---|
| Brake Size | 10" x 1-1/2" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 3K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | L67048 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | L44649 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 16 Lbs |
|---|