Dexko Global
Hub-Drum, 5 on 4.5", 1/2" Stud, 4,000 lb
SKU: 008-426-05
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-033-01 (L68111), Outer Cup 031-031-01 (L44610)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with Dexter Model #10F Axles
- Fits Brake Size 10" x 2-1/4"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 234.12
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
54-008-426-05, 7650308, B05-008-426-05, D008-426-05
Details
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
|---|---|
| Brake Size | 10" x 2-1/4" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 4K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | L68149 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | L44649 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 21 Lbs |
|---|