Dexko Global
Hub-Drum, 8 on 6.5", 9/16" Stud, 8,000 lb, Oil
SKU: 008-285-09
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-028-01 (02420)
- Compatible with Threaded Oil Caps
- Compatible with many brands of 8,000 lb Axles
- Fits Brake Size 12-1/4" x 3-3/8" (4 Bolt Flange)
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 382.22
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-310-1-B, 273505, 47-236, 54-8-285-09, 7650053, 8-285-09, 8-285-9, B06-008-285-09
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12" x 3-3/8" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 8K |
| Stud Size | 9/16" |
| Cap Style | Threaded |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | Oil |
| Outer Bearing Part Number | 02475 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 56 Lbs |
|---|