Dexko Global
Hub-Drum, 4 on 4", 1/2" Stud, 2,200 lb, Hydraulic Brake Only
SKU: 008-276-05
Brand: Dexter
- Inner/Outer Cup 031-031-01 (L44610)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 2,000 lb - 2,200 lb Axles with Hydraulic Brakes Only
- Fits Brake Size 7" x 1-3/4"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 111.39
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B05-008-276-05, 54-008-276-05
Details
| Bolt Pattern | 4 on 4" |
|---|---|
| Brake Size | 7" x 1-3/4" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 2.2K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | L44649 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | L44649 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 17 Lbs |
|---|