Dexko Global
Hub-Drum, 5 on 4.5", 1/2" Stud, 2,200 lb, Electric Brake Only
SKU: 008-257-05
Brand: Dexter
- Inner/Outer Cup 031-031-01 (L44610)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 2,000 lb - 2,200 lb Axles with Electric Brakes Only
- Fits Brake Size 7" x 1-1/4"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 104.89
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-281-BP, 54-8-257-5, B05-008-257-05, 008-257-04
Details
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
|---|---|
| Brake Size | 7" x 1-1/4" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 2.2K |
| Stud Size | 1/2" |
| Inner Bearing Part Number | L44649 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | L44649 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 17 Lbs |
|---|