Dexko Global
Hub-Drum, 8 on 6.5", 5/8" Stud, 7,000 lb, Grease
SKU: 008-219-18
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-017-01 (14276)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 7,000 lb Axles
- Fits Brake Size 12" x 2"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 163.56
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-301-2-B, 273400, 47-249, 54-008-219-18, 7650113, 8-219-18, B04-008-219-18
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12" x 2" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 7K |
| Stud Size | 5/8" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | 14125A |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 41 Lbs |
|---|