Dexko Global
Idler Hub, 8 on 6.5", 9/16" Stud, 8,000 lb, Grease
SKU: 008-287-11
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-028-01 (02420)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 8,000 lb Axles (Not compatible with "Short Brake" or "Hybrid" axles)
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 249.74
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B01-008-287-11, B06-008-285-11, 54-008-287-11
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 8K |
| Stud Size | 9/16" |
| Cap Style | Drive-In |
| Hub Drum Pilot Diameter | 4.75" |
| Lubrication | Grease |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 30 Lbs |
|---|