Dexko Global
Hub-Drum, 5 Spoke Mobile Home, 9/16" Stud, 7,000 lb, Grease
SKU: 008-174-05
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-017-01 (14276)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 7,000 lb Axles
- Fits Brake Size 12" x 2"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 126.81
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-303-B, 273435, 46-129, 7650047, 8-174-5, 8-219-19, B04-008-174-05
Details
| Brake Size | 12" x 2" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 7K |
| Fits Spindle | #42 |
| Stud Size | 9/16" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | 15123 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 33 Lbs |
|---|