Dexko Global
Hub-Drum, 5 on 4.75", 1/2" Stud, 3,500 lb
SKU: 008-247-12
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-033-01 (L68111), Outer Cup 031-031-01 (L44610)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 3,500 lb Axles
- Fits Brake Size 10" x 2-1/4"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 132.63
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-295-B, 273370, 47-217, 54-008-247-12, 7650032, 8-247-12, 845476, B05-008-247-12
Details
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
|---|---|
| Brake Size | 10" x 2-1/4" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 3.5K |
| Fits Spindle | #84 |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | L68149 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | L44649 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 23 Lbs |
|---|