Dexko Global
Hub-Drum, 8 on 6.5", 9/16" Stud, 8,000 lb, Nev-R-Lube®
SKU: 008-389-81
Brand: Dexter
- Utilizes Automotive Style Bearing Cartridge
- Compatible with Drive-In Nev-R-Lube® Caps
- Compatible with Dexter Model D80 or #13 Torflex Axles with Nev-R-Lube® Spindles
- Fits Brake Size 12-1/4" x 3-3/8" (4 Bolt Flange)
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 933.83
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-311-5-B, 54-008-389-81, 7650103, 8-389-81, B06-008-389-81
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12" x 3-3/8" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 8K |
| Stud Size | 9/16" |
| Cap Style | Drive-In |
| Lubrication | Nev-R-Lube |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 56 Lbs |
|---|