Dexko Global
Hub-Drum, 8 on 6.5", 9/16" Stud, 7,000 lb, Grease
SKU: TPP-765-0050
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-017-01 (14276)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 7,000 lb Axles
- Fits Brake Size 12" x 2"
CA$ 57.28
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
720HD128-916, B17-BD2-865-37, BD2-865-37, HD128-916
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12" x 2" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 7K |
| Stud Size | 9/16" |
| Cap Style | Drive-In |
| Lubrication | Grease |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 31 Lbs |
|---|
Replacement Stud Part # : TPP-770-0199