Dexko Global
Hub-Drum, 6 on 5.5", 1/2" Stud, 3,500 lb
SKU: TPP-765-0038
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Cup 031-033-01 (L68111), Outer Cup 031-031-01 (L44610)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 3,500 lb Axles
- Fits Brake Size 10" x 2-1/4"
CA$ 41.36
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
720HD106, B17-BD-65535-17, BD-65535-17, HD106
Details
| Bolt Pattern | 6 on 5.5" |
|---|---|
| Brake Size | 10" x 2-1/4" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 3.5K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Lubrication | Grease |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 20 Lbs |
|---|
Replacement Stud Part # : TPP-770-0415