Dexko Global
Hub-Drum, 8 on 6.5", 1/2" Stud, 7,000 lb, Oil
SKU: TPP-765-0041
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-017-01 (14276)
- Compatible with Threaded Oil Caps
- Compatible with many brands of 7,000 lb Axles
- Fits Brake Size 12" x 2"
CA$ 58.13
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B17-BD2-865-07
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12" x 2" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 7K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Threaded |
| Lubrication | Oil |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Width | 12.93 inches |
|---|---|
| Package Length | 6.71 inches |
| Package Weight | 35.67 Lbs |
Replacement Stud Part # : TPP-770-3207