Dexko Global
Idler Hub, 8 on 6.5", 1/2" Stud, 7,000 lb
SKU: TPP-765-0083
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-017-01 (14276)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 7,000 lb Axles
CA$ 55.62
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B16-H-865-07, H-865-07
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 7K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | 14125A |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 25 Lbs |
|---|
Replacement Stud Part # : TPP-770-0415