Dexko Global
Idler Hub, 6 on 5.5", 1/2" Stud, 6,000 lb
SKU: 008-213-09
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-029-01 (15245)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 6,000 lb Axles
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 74.12
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
27-305-I, 273460, 42655, 47-224, 7650085, 8-213-09, 8-213-9, B01-008-213-09, 54-8-213-9
Details
| Bolt Pattern | 6 on 5.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 6K |
| Fits Spindle | #42 |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Finish | Painted |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | 15123 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 11.4 Lbs |
|---|