Dexko Global
Idler Hub, 8 on 6.5", 1/2" Stud, 7,000 lb, Oil
SKU: 008-231-16
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-017-01 (14276)
- Compatible with Threaded Oil Caps
- Compatible with many brands of 7,000 lb Axles
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 224.57
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
008-231-16, 111050, 8-231-16, B01-008-231-16
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 7K |
| Fits Spindle | #42 |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Threaded |
| Finish | Painted |
| Lubrication | Oil |
| Thread Count | 20 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 19.5 Lbs |
|---|