Dexko Global
Hub-Drum Kit, 8 on 6.5", 5/8" Stud, 8,000 lb, Nev-R-Lube®, ABS
SKU: 008-389-82UC3
Brand: Dexter
- Pre-Installed 50mm Nev-R-Lube® Bearing Cartridge
- Includes Nev-R-Lube® Cap, Coned Wheel Nuts
- Fits Brake Size 12-1/4" x 3-3/8"
- Compatible with Dexter Model D80 or #13 Torflex Axles with Nev-R-Lube® Spindles and ABS
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 1237.08
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B06-008-389-82UC3
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Brake Size | 12-1/4" x 3-3/8" |
| Axle Capacity Rating Per Pair | 8K |
| Stud Size | 5/8" |
| Included with this item | Bearing, Retainer, Snap Ring, Nev-R-Lube® Cap, Coned Wheel Nuts |
| Lubrication | Nev-R-Lube |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 56 Lbs |
|---|