Dexko Global
Hub-Drum, 5 Spoke Mobile Home, 1/2" Tapped, 6,000 lb, Grease
SKU: 008-222-24
Brand: Dexter
- Inner Cup 031-030-01 (25520), Outer Cup 031-029-01 (15245)
- Compatible with Drive-In Grease Caps
- Compatible with many brands of 6,000 lb Axles
- Fits Brake Size 12" x 2"
- Genuine Dexter Replacement Product
CA$ 254.71
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
54-008-222-04
Details
| Brake Size | 12" x 2" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 6K |
| Stud Size | 1/2" |
| Cap Style | Drive-In |
| Inner Bearing Part Number | LM68149 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | LM67048 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 26.3 Lbs |
|---|