Dexko Global
Idler Hub Kit, 4 on 4", 1/2" Stud, 2,200 Lbs, EZ-Lube or Grease
SKU: TPP-765-4012
Brand: Trailer Parts Pro
- Inner Cone 031-031-03 (L44643), Outer Cone 031-031-03 (L44643)
- Includes Grease Seal, EZ-Lube and Standard Grease Cap, EZ-Lube Plug, Spindle Nut and Washer, Cotter Pin, Coned Wheel Nuts
- Compatible with many brands of 2,200 lb Axles
- EZ-Lube or Grease
- BT8 (1") Spindle
CA$ 26.75
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
B16-TPP-765-4012, 54-TPP-765-4012, 720MGH41CO-4
Details
| Bolt Pattern | 4 on 4" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 2.2K |
| Stud Size | 1/2" |
| Included with this item | Bearings, Races, Grease Seal, Grease Cap, EZ Lube Grease Cap and Plug, Wheel Nuts, Spindle Nut and Spindle Washer |
| Inner Bearing Part Number | L44643 |
| Lubrication | Grease |
| Outer Bearing Part Number | L44643 |
| Package Type | Retail Packaged |
Shipping Info
| Package Height | 5.12 inches |
|---|---|
| Package Width | 8.46 inches |
| Package Length | 8.46 inches |
| Package Weight | 6.57 Lbs |
| Part # | Product Name | Quantity |
| TPP-765-0012 | Idler Hub, 4 on 4", 1/2" Stud, 2,200 lb | 1 |
| 019-002-00 | Dexter® Spindle Cotter Pin 1/8" X 1-3/4", Overall Length 2-1/4" | 1 |
| 031-031-03 | L44643 Single Cone Tapered Roller Bearing, 1.000" ID | 2 |
| 12192TB | Grease Seal, 1.250" ID x 1.979" OD, Double Lip | 1 |
| 021-003-00 | Drive-In Grease Cap, 50.2mm (1.98") | 1 |
| 021-041-01 | Drive-In EZ-Lube Grease Cap, 50.2mm (1.98") | 1 |
| 085-001-00 | Dexter® Dust Grease Cap Plug, For All E-Z Lube® Caps, Rubber | 1 |
| 006-080-00 | Hex Wheel Nut, 60° Cone, 1/2"-20 ID, 13/16" OD, Right Hand Thread | 4 |
| 165686 | Spindle Castle Hex Nut 1"-14 - 6-Castellations - BTR - #42 Spindle, For 600 Lbs - 8,000 Lbs Capacity | 1 |
| SW1000 | Spindle Washer, Plain Flat, 1" | 1 |