Dexko Global
Bulldog A-frame Jack, 5,000 Lbs Capacity, Topwind, 15" Travel,12" Bracket Height
SKU: 175000
Brand: Bulldog
CA$ 76.58
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
TJA5000TB, TJA-5000-B, 155032, 175020, JP03-030, 18-460, 48-175000, 7950019
Details
| Jack Type | A-Frame Jacks |
|---|---|
| Jack Lift Capacity | 5,000 Lbs |
| Jack Support Capacity | 5,000 Lbs |
| Jack Travel | 15" |
| Jack Extended Height | 27.1" |
| Jack Mounting Bracket Height | 12" |
| Jack Clearance | 7" |
| Jack Handle Type | Top Wind |
| Jack Material | Steel |
| Jack Color | Black |
Shipping Info
| Package Weight | 14 Lbs |
|---|
Limited 5 Year Warranty